Η Λευκίμμη Κυπελλούχος Κέρκυρας PDF Εκτύπωση E-mail
(0 Votes)
Αθλητισμός
Τρίτη, 28 Μάρτιος 2017 00:53

lefkimh kypeloΗ ΑΕ Λευκίμμης είναι η φετινή κυπελλούχος Κέρκυρας. Η ομάδα του Γ. Σφακιανάκη επικράτησε 1-0 του Αχιλλέα Νυμφών στον τελικό κυπέλλου ΕΠΣΚ, που ολοκληρώθηκε πριν από λίγο στο γήπεδο της ΕΠΣΚ.

Το χρυσό γκολ, που έκρινε τον Τελικό πέτυχε ο Βασιλάκης στις καθυστερήσεις του Α΄ημιχρόνου.

Στα τελευταία λεπτά του ματς «άναψαν τα αίματα» με αποτέλεσμα να αποβληθούν ένας παίκτης από κάθε ομάδα. Η σημερινή κατάκτηση κυπέλλου είναι η τετάρτη για τη Λευκίμμη (Παλλευκιμμιακός 1986-87, ΑΕΛ 1992-93,2004 -05 και 2016-17). Αξίζει να σημειωθεί ότι το γήπεδο της ΕΠΣΚ γέμισε ασφυκτικά και οι φίλαθλοι των δύο ομάδων δημιούργησαν γιορταστική ποδοσφαιρική ατμόσφαιρα. Πριν από την έναρξη της αναμέτρησης ο πρόεδρος της ΕΠΣΚ Π. Ποζίδης παρέδωσε τιμητική πλακέτα στον εγγονό του αείμνηστου Άκη Γιούργα στη μνήμη του οποίου ήταν αφιερωμένος ο φετινός τελικός κυπέλλου.

Διαιτητής του Τελικού ο Ν. Πουλημάς με βοηθούς του Θ. Βλάσση και Χ. Διαβάτη. Τέταρτος, ο Κ. Τόμπρος, ενώ παρατηρητής διαιτησίας ήταν ο Τ. Κάκος.

Ο Τελικός κρίθηκε στις καθυστερήσεις του Α΄

Οι δύο ομάδες μπήκαν στο ματς αποφασισμένες για την κατάκτηση της κούπας. Στο Α΄ημίχρονο η υπεροχή ήταν με το μέρος της Λευκίμμης, η οποία ευτύχησε να προηγηθεί στις καθυστερήσεις του Α΄μέρους. Η ομάδα του Γ. Σφακιανάκη κέρδισε φάουλ έξω από την περιοχή του Αχιλλέα. Ο Πατινιώτης το εκτέλεσε με γέμισμα, ο Βασιλάκης σηκώθηκε πιο ψηλά από όλους και με κεφαλιά κρεμάει τον Χανδρινό ανοίγοντας το σκορ. Το γκολ αυτό έμελε να κρίνει και τον αγώνα. Αφού στο Β΄ημίχρονο παρά τις προσπάθειες, η ομάδα του Π. Παπαδιώτη δεν κατάφερε να λυγίσει την άμυνα της Λευκίμμης. Στο τέλος «άναψαν και τα αίματα». Στο 88΄ο Σγούρος του Αχιλλέα έριξε κεφαλιά εκτός φάσης στον Πατινιώτη, αντικρίζοντας την κόκκινη κάρτα του διαιτητή Πουλημά. Ενώ και «το θύμα» δεν έμεινε με σταυρωμένα χέρια, με αποτέλεσμα να δει κι αυτός την κόκκινη κάρτα και οι δύο φιναλιστ ολοκλήρωσαν τον τελικό με δέκα παίκτες.

Oι συνθέσεις των δύο ομάδων:

ΑΧΙΛΛΕΑΣ ΝΥΜΦΩΝ (Π.Παπαδιώτης): Χανδρινός, Ερ. Μπάρντι, Αλ. Μπάρντι, Ρίζος, Θανάσης, Λαγοπάτης (80΄Τσενεμπής), Βοντετσιάνος (62΄Κλ. Μπάρντι), Μεταλληνός, Αγόρας, Μαρτίνος (83’ Σγούρος), Κεφαλληνός.

ΑΕ ΛΕΥΚΙΜΜΗΣ (Γ. Σφακιανάκης): Βάρελης, Πατηνιώτης, Βασιλάκης, Μυρίλλας, Βούλγαρης (46’ Αραμπατζής), Α. Ίσερης (79’ Κουλούρης), Βιτουλαδίτης, Τσεβανέδης, Δ. Ίσερης (64’ Μπονέρης), Θεοδωράκης, Αναστασιάδης.